A falban – a hibás, esetenként hiányzó vízszigetelés miatt – felszívódó nedvesség az ingatlanok lepusztulását és értékvesztését okozhatja. Nem elegendő a probléma elkendőzése (pl. penészes fal letisztítása), nagyon fontos megbízható utólagos falszigetelés készítése, hiszen sem egészségügyi, sem esztétikai okokból nem szerencsés vízes falú lakásban élni. Számos hatásos utólagos vízszigetelés létezik, azonban legtöbbjüket nehéz megvalósítani, ráadásul szakkivitelezői munkát igényelnek.
A Dryzone vízszigetelő krém rendelkezik a hagyományos injektálás során alkalmazott anyagok előnyös tulajdonságaival, de több szempontból is túlmutat azokon.
2003. óta kb. 100 km falat szigeteltek Magyarországon a Dryzone szigetelőkrémmel, reklamáció nélkül.
megnevezés | kiszerelés | szállítási súly/egység (kg) | rendelési egység |
600 ml-es tubus | db | 0.6 | 1 |
A különböző minőségű falak injektálása, mint utólagos falszigetelés, az egyik legjobban elterjedt technológia. Az építőanyagokban meglévő hajszálcsövekben, kapillárisokban felszívódó nedvesség ellen jellemzően olyan vízszigetelő anyagot használnak, mely víztaszítóvá, azaz hidrofóbbá teszi a kapillárisok falát, meggátolva ezzel a víz további felszívódását.
Hagyományos megoldás a vízben oldott emúlziók (pl. a Microsilan) alacsony nyomású injektálása, melynek során jelentős mennyiségű többlet-nedvességet is a falba juttatnak, így a falszigetelés hatása csak később válik érzékelhetővé. Az ilyen vegyi szigetelő anyagokhoz speciális injektáló berendezés szükséges az utólagos falszigetelés szakszerű elvégzéséhez.
A Dryzone vízszigetelő paszta rendelkezik a hagyományos kapilláris nedvesség elleni injektálás anyagainak előnyös tulajdonságaival, de egyáltalán nem juttat többlet-nedvességet a már amúgy is vizes falba és speciális berendezés sem szükséges alkalmazásához.
A Dryzone vízszigetelő krém hatásos utólagos falszigetelő anyag, akár házilagosan is alkalmazható, ehhez azonban elengedhetetlen betartani a szigetelőanyag alkalmazásával kapcsolatos szabályokat.
Az utólagos falszigetelés kezdő lépéseként el kell távolítani a nedves vakolatot legalább a nedvesedés szintje feletti 50 – 80 cm magasságig. Ezzel nem csak elősegítjük a vizes fal száradását, de a sók által szennyezett (köznyelvben: salétromos) részeket is eltávolítjuk, melyek képesek a levegő nedvességét is magukba szívni és állandó problémát okozni.
A sikeres falszigetelés talán legfontosabb lépése a megfelelően kiválasztott szigetelési sík. A vízszintes furatsort a padlóhoz legközelebbi habarcsrétegben kell kialakítani úgy, hogy a környező talaj szintjénél magasabban legyen. Amennyiben ez nem megoldható, kiegészítő függőleges falszigetelés alkalmazására lehet szükség (pl.: Vandex BB 75 vízszigetelő habarcs segítségével).
A furatokat mindig 12 mm vastag fúrószárral fúrja, téglafalazatban max. 12 cm-ként, az alábbi táblázatnak megfelelő mélységben. Nagyobb falvastagság esetén falvastagságnál kb. 3-4 cm-rel rövidebb furatokat készítsen.
A furatsort egy oldalról is ki lehet alakítani, de vastagabb falazatoknál - a kivitelezés könnyítése céljából - fésűfogas eltolásban két oldalról javasolt a szigetelési sík elkészítése úgy, hogy az adott oldalról fúrt furatokat csak a fal közepéig mélyíti.
Furatméretek különböző falvastagság esetén (tégla és terméskő falazatokban) | ||||
Falvastagság | 12 cm | 25 cm | 30 cm | 38 cm |
Furatok mélysége | 11 cm | 22 cm | 27 cm | 35 cm |
Furatátmérő | 12 mm | 12 mm | 12mm | 12mm |
Furatok távolsága | 12 cm | 12 cm | 12 cm | 12 cm |
Szabályosan rakott terméskő falazatokban a Dryzone vízszigetelő paszta a téglafalhoz hasonlóan alkalmazható. Szabálytalanul rakott kőfal esetén az utólagos falszigetelés kialakításakor törekedni kell arra, hogy a habarcsréteg vonalát kövesse egymástól legfeljebb 12 cm távolságra lévő furatokkal. A kőzet anyagától függően akár vízszintesen (a kőbe belefúrva) is elkészíthető a vízszigetelés, ám javasoljuk sűrített, 8-10 cm-es furattávval. Ez a megoldás függ a kőzet anyagától, ezért kérjük, kivitelezés előtt érdeklődjön a Bitimpex Kft. szakértőinél.
Vázkerámia falazatok és lyukacsos téglák esetében az utólagos falszigetelés folyamán ügyeljen rá, hogy a furatokat a habarcs fugáinál kicsivel feljebb készítse el, hogy a Dryzone vízszigetelő krém a habarcsrétegre kerüljön, így elkerülhető, hogy a Dryzone krém a cellákba hulljon és anyagveszteség keletkezzen. Az alkalmazandó furattáv 12 cm.
Vályogfalak esetén a megfelelő vízszigetelő hatás elérése érdekében 8 cm-re kell sűríteni a furattávokat. A vályogfalazatok szerkezete, anyaga és kivitelezésének minősége rendkívül változatos, ezért fokozott odafigyelést igényel.
Belső oldalon történő fúráskor a falak találkozásánál biztosítsa a teljes falkeresztmetszet szigetelését úgy, hogy a sarokból több irányba is indít furatokat, melyeknek távolsága a külső íven ne legyen több mint 12 cm (vályogban 8 cm).
A krém jobb felszívódása érdekében a furatport célszerű eltávolítani a furatokból.
A falszigetelés megkezdése előtt csavarja le az injektáló pisztoly tetejét, majd a dugattyú hátrahúzása után helyezze a csőbe a bontatlan Dryzone vízszigetelő pasztát. Vágja fel a vízszigetelő anyag csomagolását (esetleg a csomagolás lezárására szolgáló fémet is eltávolíthatja). Az injektáló fej visszahelyezése után nekiláthat a falszigetelés elkészítésének.
Helyezze az injektáló csövet a furat mélyére, majd húzzon folyamatos csíkot a furatba, törekedve az egyenletes anyageloszlásra. A munkaoldalon hagyjon el 1 cm-t a furatok lezárására, melyhez ne használjon mást, mint habarcsot. Gipsz használata szigorúan tilos!
A falszigetelés elkészítése és a furatok lezárása után fontos a falazat vízszigetelésének folytonossá tétele a padló alatti szigeteléssel (ú.n. teknőszigetelés). Ez sok esetben a padlószigetelés anyagazonos toldásával megoldható, de vízszigetelő habarcs (pl. Vandex BB75 vagy Vandex Cemelast) alkalmazása is megfelelő.
A falszigetelés munkafolyamatának lezárásaként a visszavakoláshoz szigorúan csak légpórusos, páraáteresztő, javító vakolatot használjon, esetleg alkalmazzon DÉR POR vagy RENOVEX adalékkal készült szárító vakolatot. Az így kialakított felület helyreállítására alkalmazott festék legyen jó páraáteresztő képességű, mész vagy szilikát alapú.
A Dryzone vízszigetelő krémet számos intézet bevizsgálta: az angol BBA mellett – amely garantálja a Dryzone krémmel készült falszigetelés hatékonyságát legkevesebb 20 évig – a német WTA is bevizsgálta az anyagot. A vizsgálat eredményeként tanúsították, hogy akár 95 %-os relatív nedvességtartalom mellett is készíthető a Dryzone vízszigetelő pasztával falszigetelés.
A Dryzone vízszigetelő krém minőségét az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. által kibocsájtott NMÉ (Nemzeti Műszaki Értékelés) is tanúsítja.
Tesztjeink alapján az anyag hatékonyan fejti ki vízszigetelő hatását porózus és semleges pH értékű habarcsokban, terméskő, beton és pórusbeton, vázkerámia és vályog falazatokban egyaránt.
A Dryzone vízszigetelő krém hatékonyságában világszerte megbíznak a szakértők. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az a több mint 2.500 km utólagos falszigetelés, melyet a Dryzone vízszigetelő krémmel készítettek. 2003. óta kb. 100 km falat szigeteltek Magyarországon is a Dryzone szigetelőkrémmel egyetlen jogos reklamáció nélkül.
Alkalmazott technológia: Tübbing fugák injektálása (helyreállítás)
Megvalósítás éve: 2001
Alkalmazott anyag: Dryzone szigetelőkrém
A Királyi Zeneakadémia 1894-ben költözött a Blomfield házba, Dél-Kensingtonban. A nyilvántartott épületet 2001-ben felszálló nedvesség ellen kezelték Dryzone-nal. Kivitelező: Renderseal
Megvalósítás éve: 2013
Alkalmazott anyag: Dryzone szigetelőkrém
Megvalósítás éve: 2005
Alkalmazott anyag: Dryzone szigetelőkrém
A Lords Pavillion eredeti lelátó épülete a krikett klub tagjainak és a játékosoknak egyaránt biztosít elhelyezést. Nagyjából 300 m falat kezeltek Dryzone-nal az épület teljes felújítása során 2005-ben. Kivitelező: Renderseal
Megvalósítás éve: 2001
Alkalmazott anyag: Dryzone szigetelőkrém
Eredetileg Sir William Chambers építtette 1771-ben, majd a Royal Bank vásárolta meg 1825-ben. Felszálló nedvesség elleni kezelését 2001-ben a Richardson & Starling szigetelő szakcég végezte. Kivitelező: Richardson & Starling
Megvalósítás éve: 2002
Alkalmazott anyag: Dryzone szigetelőkrém
1918-ban eredetileg a Bernard Oppenheimer gyémántcsiszolónak készült épület, később, mint szerszámgyár működött, majd a közelmúltban önkiszolgáló raktárrá alakították át. Az átalakítás során a teljes épület felszálló nedvesség elleni szigetelését Dryzone-nal végezték. Kivitelező: Renderseal
Alkalmazott anyag: Dryzone szigetelőkrém
Alkalmazott anyag: Dryzone szigetelőkrém